SEDAŞ (Sakarya Elektrik) CBS Çözümü

Sakarya Elektrik; Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerini kapsayan toplam 19.421 kilometrekarelik yüzölçümü üzerinde, 4 il, 45 ilçe, 66 belediye, 1.441 köyde, 1.5 milyon tüketiciye ve 3.2 milyon nüfusa 24 saat kesintisiz olarak enerji dağıtım hizmeti veren bir kuruluştur.

3,2 milyon aboneye sahip SEDAŞ, arıza durumlarında en yakın saha ekibini olay yerine nasıl ulaştırdı?

2007 yılından bugüne Başarsoft diğer sistemler ile entegre özel CBS çözümleri geliştirmiştir.

TEDAŞ Başarsoft ile birlikte çalışarak Türkiye’deki elektrik envanterlerini sahadan toplamış ve sayısallaştırmıştır.

Sakarya Elektrik, Başarsoft’un ürettiği EdaBİS yazılımına TEDAŞ’dan gelen verileri aktarmıştır. SCADA yazılımı EdaBİS ile entegre edilerek çok kısa bir sürede CBS verilerinin anlık olarak alınması sağlanmıştır. EdaBİS ve SCADA ile tüm şebekenin harita üzerinden yönetilebilmesi ve değerlerin anlık olarak sahadaki envanterden aktarılması sağlanmıştır.

Kesinti uyarı sistemi CBS verileri ile devreye alınmıştır. Arıza bakım ve onarım kayıtlarının tutulması için gerekli CBS verileri sahadan toplanmış ve SAP PM programına entegre edilmiştir. CBS tarafında yapılan en ufak şebekesel değişiklikler anlık olarak SAP PM ile paylaşılmaktadır.

CBS tarafından PM tarafına ESB (Enterprise Server Bus) üzerinden tek yönlü ve çoklu yönlü data gönderimini desteklemektedir.

Başarsoft CBS, merkezi bir lokasyondan tüm sistemlere bağlı ve çalışma alanındaki tüm aşamalar ile entegre bir şekilde tasarlanmıştır. Başarsoft saha iş gücü uygulaması saha ekiplerine, GPS bulunduran tabletler ile arızanın yerininin aktarılması ve olay yerine en hızlı şekilde ulabilmesi sağlanmıştır.

 

Sonuçlar ve Başarılar

 • Tüm elektrik tüketimi harita üzerinden gözlemlenebilir hale gelmiştir Mevcut kaynakların etkin kullanımı ve en yüksek verimi sağlamayı hedefleyerek, 2015 yılı içinde SEDAŞ, SAP WFM (İş gücü yönetim sistemi) projesini tasarladı.
 • SCADA Merkezi ve Çağrı Merkezi ile uyumlu çalışacak olan WFM projesinde, işletme bakım faaliyetlerinde gerçekleşen iletişim süreçlerinin her aşamasında verimliliğe odaklı çözümler bulunmaktadır.
 • SCADA – OMS ve SAP PM modüllerine altlık sağlayan GIS tabanlı entegrasyonlarıyla bir bütünü oluşturan WFM, saha ekiplerinin ve farklı konumlardaki ofis çalışan durumlarının harita üzerinde anlık olarak takip edilebilmesini ve ulaşım için gerekli yönlendirmelerin yapılmasını da kolaylaştırmıştır.
 • Tüm arıza ve bakım kayıtları bu sayede harita üzerinde tutulmuştur.
 • Elektrik analizleri, saha envanter bakım süreçleri artık kolayca tek bir ekran üzerinden yönetilebilmektedir.
 • Verimlilik maksimum düzeydedir.

 

Öne Çıkan Özellikler

 1. Elektrik tüketimi tek bir merkezden kontrol edilmektedir.
 2. Dünya’da büyük boyutlarda GIS datasına sahip olan ve GIS-SCADA entegrasyonu sahip sayılı firmalar arasındadır.
 3. SAP PM entegrasyonuna sahiptir.
 4. SAP WFM entegrasyonuna sahiptir.
 5. OMS Outage Management System –Kesinti Yönetim Sistemi entegrasyonuna sahiptir.
 6. Saha iş gücü yönetimi sistemi entegrasyonuna sahiptir.