Dicle Edaş CBS Çözümü ve Sahadan Veri Toplama

Dicle Elektrik Dağıtım 2005 yılında kurulmuş, Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Şırnak ve Siirt illerine hizmet veren Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesindeki enerji sağlayıcısıdır.

Yüksek kaçak oranına sahip bir elektrik sağlayıcısı nasıl kaçak oranını kontrol altına almıştır?

Başarsoft ekipleri DEDAŞ’ın elinde bulunan CBS verilerini düzenlemiş ve kategorilendirmiştir. Ayrıca bu verileri ayrıntılı bir şekilde kullanılabilmesi için mekansal veritabanına yerleştirmiştir. EDABİS ile DEDAŞ CBS verileri üzerinden tüm elektrik envanterini kontrol etmeye başlamış ve kayıp-kaçak analizleri için otomatik sayaç okuma sistemlerini CBS verileri ile entegre etmiştir.

Sonuçlar ve Başarılar

Osos cihazları Asop pano veya çoklu panolarda uygulanmaktadır, günlük olarak 1 kere veri alınmaktadır, bina sayaçlarının aynı yerde olduğu, toplayıcı sayaç diğer sayaçlarla haberleşmelidir ve günlük olarak bunlar alınabilr ve elde edilen veriler ekranda gösterildiği şekilde uygun tematikler hazırlanabilmektedir.

Elektrik kayıp kaçak analizleri artık kolayca yapılabilmektedir.

Veri güvenilirliği maksimum düzeye çekilmiştir.

Enerjisi kesik bölgeler tespit edilebilir veya kaçak ihbarı alınabilmektedir, bu ihbarlara yönelik iş emirleri oluşturulmaktadır. Harita üzerinde farklı olarak görüntüleme yapılabilmektedir.

OSOS noktasından bilgi alındığında genel bilgileri ve teçhizat bilgileri, adres, endeks, detay ve 12 aylık tüketim geçmişleri alınabilmektedir.

Sayaca müdahale zamanı buna göre harita üzerinde alarm olarak görüntüleme yapılabilmesine olanak sağlar.

Öne Çıkan Özellikler

  1. Alarm Sayfaları
  2. Kesinti Sayfası
  3. Modem erişim sinayali gelmeyen Ososların Gösterimi
  4. Erişimi Yapılan Fakat Okuma Yapılamayan Ososların Gösterimi